Fortuna kałem sie tuczy


wtorek, 24 stycznia 2012

Camerimage, Lynch, Kropiwnicki i EC 1

Dziennik Łódzki 2006 rok...
pod tekstem był podpis (l), zgadnijcie czyj?

Z godzinnym opóźnieniem Jerzy Kropiwnicki, prezydent Lodzi i Dawid Lynch, amerykański reżyser reprezentujący Fundację Sztuki Świata podpisali wczoraj umowę, na mocy której fundacja stała się właścicielem zabudowań po dawnej elektrowni EC 1, przy ul. Targowej 1/3 w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. Opóźnienie spowodowało przedłużające się czytanie aktu notarialnego (trzeba było odczytać go w dwóch językach: po polski i po angielsku). Fundacja nabyła nieruchomość o powierzchni ponad 7 tys. m. kw. z 99.99% bonifikatą, co wcześniej uchwaliła Rada Miasta IV kadencji..


- Mamy obaj nadzieję, że powstanie tam znane w świecie centrum sztuki, miejsce znakomitych kreacji artystycznych. Łódź przywiązała do siebie Dawida Lyncha także emocjonalnie – powiedział prezydent Jerzy Kropiwnicki.

Po rewitalizacji budynków kotłowni i maszynowni EC 1 (powstałych jeszcze przed pierwszą wojną światową), planowane jest eksponowanie w ich wnętrzach sztuki z różnych części świata. Znajdzie się tam również miejsce na studia fotograficzne, warsztaty baletowe, kolekcję malarstwa, zajęcia edukacyjne dla dzieci. W przyszłości ma powstać tam wielki ośrodek kultury, który „zagarnie” tereny dworca (stacja kolejowa ma być przeniesiona pod ziemię).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz