Fortuna kałem sie tuczy


niedziela, 23 października 2011

Lodz Design i kongres kultury

Swego nie znamy

W Łodzi festiwal Design’u. Otwarcie przy Targowej 35 super, pomieszczenia, które po zamknięciu wystawy staną się biurami zareklamowane świetnie. Inne miejsca z festiwalem Design – znane, obłaskawione, ale puste. Szykuję się na ciekawe wykłady w następny weekend. Wieść gminna niesie, że Design Festival kosztuje 6 milionów złotych.


We czwartek rozpoczyna się Regionalny Kongres Kultury… Przestudiowałem program i jestem zdziwiony, że tak mało w nim oficjalnych wystąpień przedstawicieli instytucji kultury. Wygląda na to, że to urzędnicy będą o kulturze rozmawiać. Jeśli tylko z pożytkiem dla kultury, to ok. Tymczasem zaprzyjaźniona ze mną łódzka Fundacja Kultury Multi-Kulti wystąpiła do Urzędu Miasta, Rady Miasta, Prezydenta Miasta Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Województwa Łódzkiego z projektem organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Spektakli Dyplomowych Akademii Muzycznych. Pomysł popierany (żeby nie było: pisemnie) przez niemal wszystkich rektorów polskich Akademii Muzycznych i dziekanów Wydziałów Wokalno-Aktorskich. A co Fundacja otrzymała w odpowiedzi na wysłanych 12 listów: trzy odpowiedzi. Jedną od przewodniczącego Rady Miasta, że przekazał sprawę do komisji, drugą od dyrektora Wydziału Kultury z zachętą do lektury stron internetowych miasta Łodzi i trzeci list z Wydziału Promocji, żeby przyjrzeć się w internecie konkursom, jakie organizuje Wydział Kultury. Ale przyjrzeć się nie można, bo w internecie tego nie ma.

Jako jedyna instytucja zainteresowanie propozycją przejawiło Ministerstwo Kultury. Zdaje się, że Fundacja swój projekt zrealizuje we Wrocławiu… Nie wiem, czy oni mieli tam już kongres kultury, wiem natomiast, że mają kulturę.

2 komentarze:

  1. Od kilku lat współpracuję z Wydz.Wokalno-Aktorskim Ak.Muzycznej w Gdańsku robiąc scenografie do spektakli dyplomowych-ewentualnie delegując moich studentów z ASP-z pracowni scenografii. Mimo skromnych budżetów jakie Akademia przeznaczyć może na te spektakle-ich artystyczny poziom jest wysoki. Nieoficjalnie słyszałam ,że gdańskie dyplomy są jedne z lepszych w Polsce(?)Taki przegląd dyplomów z pewnością podniósłby stawkę. Zazwyczaj spektakl dyplomowy ogląda komisja, koledzy i krewni dyplomantów..A tak byłaby to szansa na pokazanie 'młodych zdolnych' szerszej publiczności wśród której mogą być dyrektorzy oper i teatrów muzycznych-promocja i kontakty zawodowe wszystko w jednym:) Obecnie przygotowujemy 'Wesele Figara' w reżyserii 'młodego zdolnego' Jerzego Wójcika.Premiera w końcu maja 2012. Zapraszam do Gdańska!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kasia Zawistowska

    OdpowiedzUsuń